x
Cercador de l’Hemeroteca
Español
Seccions

Tarragona Reus Costa Daurada

Tarragona
17.68 º
5.544 Km/h
La pandèmia del coronavirus

Científics alemanys descobreixen la causa dels trombes relacionats amb la vacuna de AstraZeneca

Aquests episodis tenen lloc després d'una «combinació molt inusual de símptomes»
  • Redacció

Actualitzada 18/04/2021 a les 13:43

Un equip d'investigadors de la Universitat de Greifswald, a Alemanya, han trobat l'explicació als casos de trombes i problemes de coagulació registrats en algunes persones que van rebre la vacuna de AstraZeneca contra el coronavirus.

«Sabem què fer: com diagnosticar-ho i com tractar-ho», ha assegurat en un article publicat en Science Andreas Greinacher, l'especialista en coagulació que ha dirigit l'estudi, publicat de manera preliminar en Research Square.

Les informacions sobre episodis de trombes registrats en desenes de persones després d'haver rebut la vacuna de AstraZeneca va provocar que alguns països europeus suspenguessin la vacunació amb les seves dosis. La majoria la van reprendre -entre ells Espanya- després que l'Agència Europea de Medicaments (EMA) indiqués que els beneficis d'aquesta vacuna superen qualsevol risc, si bé aquest organisme continua investigant els casos detectats.

Segons han explicat els investigadors, aquests episodis de trombes han estat batejats amb el nom de síndrome de trombocitopenia immunitària protrombótica induïda per la vacuna (VIPIT), i tenen lloc després d'una «combinació molt inusual de símptomes»: coàguls sanguinis generalitzats i un recompte baix de plaquetes, a vegades amb sagnat. Aquesta combinació «s'assembla a un efecte secundari poc comú de l'heparina, un anticoagulant anomenat trombocitopenia induïda per heparina (HIT)», expliquen.

La troballa publicada per Greinacher i el seu equip està sent tingut en compte a Alemanya i Països Baixos, on diverses societats mèdiques han lloat aquest descobriment i han instat els seus membres a conèixer més a fons aquesta síndrome.

El seu descobriment
El VIPIT es va descobrir per primera vegada el passat el 27 de febrer, quan l'hematòloga de la Universitat Mèdica de Viena Sabine Eichinger es va enfrontar a un cas poc habitual: una infermera de 49 anys havia estat traslladada al seu hospital amb nàusees, malestar estomacal, les plaquetes baixes i trombosis (coàguls de sang) en les venes de l'abdomen.

La pacient va morir l'endemà, però el seu cas va deixar a l'hematòloga pensant, ja que les plaquetes, també conegudes com a trombòcits, ajuden a formar coàguls de sang, per la qual cosa els nivells baixos generalment provoquen sagnat, no coagulació. Aquesta combinació inusual és a més un efecte secundari de l'heparina denominat HIT (trombocitopenia induïda per heparina).

Segons explica l'article de Science, aquest fàrmac, l'heparina, s'uneix a una proteïna anomenada factor plaquetari 4 (PF4), formant un complex. Per raons que es desconeixen, algunes persones produeixen anticossos contra aquest complex, la qual cosa provoca una reacció de coagulació fora de control, sostenen.

La pacient que havia tractat Eichinger no havia rebut heparina, però sí una injecció de la vacuna de AstraZeneca cinc dies abans que comencessin els símptomes, per la qual cosa l'hematòloga va pensar que podia ser «algun tipus de reacció immunitària» i va compartir les seves troballes amb Greinacher.

«Les coses van començar a succeir de manera ràpida», indica Eichinger, després que diversos països reportessin casos similars després de l'ús de la vacuna de AstraZeneca. L'equip de Greinacher va analitzar les mostres de vuit pacients, tots ells amb les plaquetes baixes i una coagulació inusual. En quatre d'ells, els investigadors també van trobar evidència d'anticossos contra la proteïna PF4, un segell distintiu de HIT.

L'especialista en malalties infeccioses Oriol Mitjà ha resumit en Twitter aquesta troballa que explicaria els trastorns de coagulació després de rebre la vacuna de AstraZeneca. Segons explica, aquests casos «ocorren en 1 entre 1 milió» i «ho induiria una activació de les plaquetes que formarien trombes». Segons l'expert, «s'ha d'identificar aviat i tractar amb immunoglobulines endovenoses».

Tractament
Tal com explica Mitjà, «els metges poden identificar i tractar el VIPIT» de la següent manera: identificant primer a «pacients amb mal de cap o símptomes neurològics» després d'haver rebut la vacuna, i tractant «amb immunoglobulines (IVIG) i anticoagulants no-heparínicos (inhibidors anti-Xa)».

Encara que Greinacher sosté que encara es necessiten més dades que expliquin aquestes reaccions, considera crucial alertar als metges sobre ella: «Quan es reconeix a temps, HIT es pot tractar amb immunoglobulines (anticossos inespecífics de donants de sang) que ajuden a frenar l'activació plaquetària. Els anticoagulants sense heparina poden ajudar a dissoldre els coàguls. VIPIT ha de tractar-se de manera similar», apunta Greinacher.

Segons indica en Science, existeix almenys un cas en el qual un metge va decidir aplicar aquests consells i el pacient es va recuperar.
 
Temes relacionats
Comentaris
  • #1 joan
    (05/04/21 12:15)

    Interessant article

    Denunciar comentari Respondre
Comenta el contingut : Científics alemanys descobreixen la causa dels trombes relacionats amb la vacuna de AstraZeneca
Diari MesDiari Mes és una marca registrada de Tamediaxa, S.A.

Redacció i administració: Carrer Manuel de Falla, 12 Baixos. Tarragona

977 21 11 54

Redacció a Reus: Carrer Llovera, 18. 1r 1a. 43201 Reus

977 32 78 43

diari.mes és un mitja
auditat per OJDInteractiva
Diari Mes

Amb la col·laboració de:
Diari Mes